?

Log in

No account? Create an account
entries friends calendar profile Previous Previous Next Next
Спасибо тов. Сталину за Сырецко-Печерскую линию! - AMY — LiveJournal
81412
81412
Спасибо тов. Сталину за Сырецко-Печерскую линию!
Про піклування товариша Сталіна про
відбудову народного господарства на Україні
яскраво свідчить те, що війна не була
ще закінчена, велись запеклі бої на фронтах
по розгрому гітлерівської Німеччини,
а тов. Сталін схвалив поставлене
з ініціативи тов. Хрущова питання <...>
по проведенню робіт в м. Києві по будівництву метро

 

Многие читали официальную историю киевского метро, например, о том, что строить метро в Киеве начали в 1949 году.

Но для меня, и думаю, для вас, стало открытием, что трассировка трех линий и, собственно, их название было утверждено еще в 1945 году.


Цитирую статью тов. В. Волкова, главного инженера упаравления «Киев-метро» в газете «Радянська Україна» за 7 июля 1945 года:

«... про спорудження метрополітену в столиці Радянської України вже можна говорити як про факт, як про будову, що вже здійснюється.

Ще минулого року союзний уряд ухвалив постанову про проведення підготовчих робіт по будівництву метро в м. Києві. З цією метою на початку 1945 року було створене управління «Київ-метро». Завдання, яке стояло перед нами на першому етапі будівництва, полягало в тому, щоб преревірити і зібрати найдосконаліші геологічні дані про місто. Ці дані вже зібрані, і вони лягли в основу проектувальних робіт.

Траса майбутнього метро вже затверджена Раднаркомом Української РСР і ЦК КП(б)У. Вона поділяється на три напрями. Перший — по лінії Святошино — Броварі, другий — Куренівка — Сталінський район і третій — Сирець — Печерський.

Між кінцевими пунктами першого напрямку траси будуть розташовані такі основні станції метро: «Більшовик», «Політехнічний інститут», «Галицька», «Вокзал», «Саксаганська», «Оперний театр», «Площа Калініна», «Липки»», «Метромост». Проект передбачає влаштування в центрі підземних пересадочних станцій. Не виходячи на поверхню, пасажи зможе пересісти на перший-ліпший електропоїзд і потрапити на потрібну йому станцію метро.

Схематичка схема, про яку ми розповіли, визначила напрямок проектних робіт, що ними тепер зайняте проектне управління Московського метро. Все, що нагромаджене творчім досвідом столичних метробудівців, буде втілене в Київському метро. Найближчім часом цей проект буде закінчать, і тоді буде можливість розповісти про нього докладніше.

На 1945 рік союзний уряд відпустив півтора міліона карбованців для проведення підготовчіх робіт...»

Достаточно взглянуть на схему метро, чтобы убедиться в 99% выполнении первоначального плана. Все три направления благополучно перекочевали в названия линий. Разве что Сталинский район в названии линии преобразился в Красноармейскую...

А вот насчёт станций первой очереди видим, что в результате пропустили «Галицкую» (вероятно на Галицкой площади, сейчас площадь Победы) скорее всего потому, что «Вокзальная»  расположена  очень близко, «Саксаганская» стала «Университетом», «Липки» — «Арсенальной»,  а вместо станции «Оперный театр» только в 1987 году построили «Ленинскую» (ныне «Театральная»). Да и «Большевик» с «Политехническим институтом» открыли не первой, а второй очередью...

В те времена планы по срокам постройки метро были очень оптимистичными. Вот что было напечатано 13 октября 1945 года в «Київській правді» в статье «Київ у майбутньому»:

«В 1950 році в Києві буде збудовано першу чергу метро — два діаметри, що перетинаючись, сполучають Святошино з Дарницею, Деміївку з Подолом — всього 30,5 кілометра».

В результате вторую линию — Куренёвско-Красноармейскую — открыли 17 декабря 1976 года; 30,4 км — длина линий метро достигла только 6 ноября 1982 года, с открытием «Минской» и «Героев Днепра». Надеюсь, что хоть в этом году, хоть и с опозданием на 60 лет, метро таки придёт на Демиевку...

Tags: ,

9 comments or Leave a comment
Comments
questrum From: questrum Date: August 1st, 2010 07:18 pm (UTC) (Link)
вообще-то первые проект киевского метро датируются 1916 годом, когда американские инвесторы вели вполне успешные переговоры с городской думой про строительство метро в Киеве

1916 року Російсько-Американська Торгова Палата в особі інженера Іллі Мочала пропонує новий проект будівництва метрополітену, який також було відхилено міською владою Києва. Однак ідея спорудження метро у Києві не полишає голови фахівців та можновладців. Уряд гетьмана Української держави Павла Скоропадського, мав намір будувати урядовий центр і лінію метро у районі Звіринця.

„Земля Звіринця у Києві загалом, де повинні провести метрополітен, найбільш підходить до цього будівництва. Київ стоїть на горах і рівнинах, які зробила сама природа, і метрополітен, що виходить із тунелю-пагорба і знов заглиблюється в тунель, буде перевозити всіх і все з Бесарабки на Деміївку, із Звіринця на Лук’янівку, з Набережної чи Прорізної на Задніпровські Слободки” - Газета „Відродження”, 1917 рік. З інтерв’ю міністра уряду інженера Чубинського.

http://www.metro.kiev.ua/?q=node/110

С Зверинца на Лукьяновку - вот и та самая СПЛ!

Схема метро 1945 года на самом деле еще интересней, если заглянуть в генсхему гортранспорта. Чуть позже выложу куски
81412 From: 81412 Date: July 11th, 2014 03:56 pm (UTC) (Link)
> Уряд гетьмана Української держави Павла Скоропадського <…> 1917 рік.
У них была машина времени *facepalm*
selykv From: selykv Date: November 2nd, 2010 01:28 am (UTC) (Link)
таа, не вистачає станції на євбазі, доведеться почекати років 20 поки подільсько-вигурівську дотягнуть
vlysenko From: vlysenko Date: December 27th, 2010 02:46 pm (UTC) (Link)

Давно мечтаю о выходе из метро на Саксаганского

Говорят, главная помеха - что в тылу станции "Университет" находится подземный КП гражданской обороны
81412 From: 81412 Date: December 28th, 2010 08:33 am (UTC) (Link)

Re: Давно мечтаю о выходе из метро на Саксаганского

Не совсем в тылу, но рядом.
Вот такая есть версия
http://boristen70.livejournal.com/24317.html
avantposte From: avantposte Date: February 15th, 2017 01:35 pm (UTC) (Link)
Интересно, с 45-го по 49-й реально что-то делалось или как обычно - бабки пилили? Я, конечно, подозреваю, что при Виссарионовиче особо в карман бы не потянули, да и проект, понятно, непростой, за год - архисложно... Но средства-то выделялись. Есть над чем поразмыслить.
81412 From: 81412 Date: February 15th, 2017 02:16 pm (UTC) (Link)
Делалось. Много. Инфа найдена, но пока «не введена в научный оборот». После 1949 было тоже много чего сделано, о чем оф. версия пока умалчивает.
avantposte From: avantposte Date: February 15th, 2017 04:16 pm (UTC) (Link)
Да, это интересно. Я сам сейчас сканирую подшивки старых газет и наблюдаю, что хоть с Каховской ГЭС, хоть с выпуском "Запорожца" или нового трактора ХТЗ были целые эпопеи подготовок, испытаний, объявлений-заявлений и прочего перед официальным пуском/запуском. Надо будет - руки дойдут - у себя тут подкинуть интересностей...
81412 From: 81412 Date: February 15th, 2017 04:35 pm (UTC) (Link)
По киевскому метрострою до февраля 1958 в газетах ничего не будет. Поскольку все строительство проходило под грифами С и СС.
9 comments or Leave a comment